Ako zarobiť na kríze?
Hypotekárna kríza v Spojených štátoch v roku 2008, priviedla svetové hospodárstvo na pokraj ďalšej ekonomickej recesie. Veľa investorov práve v tomto čase prerobilo. Dá sa ale na takejto kríze aj zarobiť? Základné pravidlo investovania znie, kupuj, keď je lacné, predaj, keď je drahé. Veľa investorov to robí práve naopak, keď trhy klesajú, všetci sa zľaknú a predávajú zo strachu, aby neprišli ešte o viac. Nedodržia tak ani investičný horizont a veľakrát tak prídu o svoje úspory. Zamyslime sa logicky. Nakupujete v obchode keď sú zľavy, alebo kupujete za plné ceny? V čase keď sú na trhoch výpredaje, kupujete lacnejšie, nakupujete viac. Moji klienti vedia, že keď prichádza kríza, nakupujú viac a radím im investovať dvojnásobne. Ak investujete pravidelne, sporíte si dôchodok, sporíte si do podielových fondov, práve teraz prichádza váš čas. V najbližších mesiacoch by mohli prísť „výpredaje“, nakupujte, keď sa bude dať. Poraďte sa so svojim poradcom, alebo sa opýtajte nás ako zarobiť na poklesoch, na kríze.
Kríza? Nič výnimočné
Poklesy na akciových trhoch však nie sú ničím výnimočné. Sú súčasťou ekonomiky, v ktorom každú recesiu strieda expanzia. Otázkou vždy zostáva iba to, ako dlho potrvá, kým sa vývoj otočí.. Z dlhodobého hľadiska môžu rozhodnutia urobené s chladnou hlavou a pevnými nervami priniesť vysoký zisk.
Pravidelné dokupovanie
Či je už hodnota konkrétneho fondu v čase recesie na dne alebo nie, nedokáže klientovi povedať nikto. No aj keď sa investorovi nepodarí zachytiť pri dokupovaní podielov najnižšiu hodnotu podielu, môže mu nákup pri prepadoch výrazne pomôcť rýchlo vymazať dosiahnutú stratu. Riešením môže byť postupné dokupovanie podielov. S nákupmi by mal klient začať v čase najväčšej paniky. Ak investujete 50 eur mesačne, v čase recesie, investujte aspoň dvojnásobok.
Moja rada na záver
Ďalšie pravidlo pri investovaní, nechávajte si likvidnú rezervu. Investovať pri recesii môžete aj z prostriedkov, ktoré máte umiestnené na účtoch. Preto je dobré na takýto účel ponechať si peniaze na bežných účtoch v banke, ktoré v správnom čase len presuniete do akcií. Po náraste trhov opäť presuniete časť ziskov späť do peňažných dlhopisových fondov, alebo naspäť na bežný účet. Ide o takzvanú taktickú alokáciu, ktorou môžete výrazne ovplyvniť svoje výnosy.